Extern· 1 min citire

STRESUL DIPLOMAŢILOR SUA, MOTIV DE ÎNGRIJORARE

STRESUL DIPLOMAŢILOR SUA, MOTIV DE ÎNGRIJORARE

Publicat1 dec. 2008, 12:00
SursăRealitatea TV

Departamentul american de Stat este îngrijorat de sănătatea mintală a diplomaţilor şi a personalului care lucrează în Irak şi Afganistan. Pentru a evalua situaţia, la 1 iunie a început o anchetă independentă în legătură cu stresul cu care se confruntă aceştia în timpul misiunii, a anunţat un înalt responsabil al instituţiei. (INTRA VTR) Situaţia periculoasă în care lucrează angajaţii ambasadelor americane din Bagdad sau de la Kabul riscă să provoace un număr din ce în ce mai mare de cazuri de sindrom de stres posttraumatic, similar celui care se manifestă la militari, a explicat directorul serviciilor medicale din Departamentul de Stat american. Simptomele stresului post-traumatic sunt, printre altele, insomnia, irascibilitatea, scăderea capacităţii de concentrare sau excesul de vigilenţă. (IESE VTR)
Text montaj
[ILUSTRAŢIE arhivă externă Bagdad - 364: 10.03, 360: 1.29.50 Kabul - 315: 24.55, 242: 1.23.46]
Caseta
Tip caseta: VTR Nr. caseta: T.C.: - Durata Sunet:
Headline
Echipa

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern