Patronul cotidianului de opoziție din Turcia a fost arestat

Patronul cotidianului de opoziție din Turcia a fost arestat
Patonul cotidianului de opoziție turc Cumhuriyet, Akin Atalay, a fost arestat preventiv, vineri, după ce săptămâna trecută au fost arestaţi nouă jurnaliști ai aceleiaşi publicații.
Atalay a fost reținut la sosirea pe aeroportul Ataturk din Istanbul, la întoarcerea sa din Germania, a precizat Cumhuriyet, citat de agerpres.ro.
Săptămâna trecută, nouă jurnaliști, între care și redactorul șef Murat Sabuncu, ai acestui cotidian de opoziție, vizați de o anchetă privind "activități teroriste", au fost plasați în detenție.
Acţiunle vin pe fondul represaliilor declanșate de autoritățile turce împotriva tuturor persoanelor care se presupune că ar avea vreo legătură cu Fethullah Gulen, despre care Ankara susține că s-ar afla la originea puciului eșuat din 15 iulie.
Citește și:
- 22:14 - Fără fonduri pentru Ucraina: Trump schimbă bugetul apărării pe 2027
- 20:53 - Negocieri eșuate SUA-Iran: Trump refuză planul de pace primit vineri de la Teheran
- 19:32 - Vladimir Putin i-a transmis un avertisment DUR lui Donald Trump
- 19:31 - Război comercial total? Trump anunță taxe vamale de 25% pentru mașinile produse în Uniunea Europeană
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














