Actual· 1 min citire

Ţara în care ANGAJAŢII sunt PLĂTIŢI să vină cu BICICLETA LA SERVICIU

Ţara în care ANGAJAŢII sunt PLĂTIŢI să vină cu BICICLETA LA SERVICIU

Ţara în care ANGAJAŢII sunt PLĂTIŢI să vină cu BICICLETA LA SERVICIU

Publicat6 mar. 2014, 09:25
Actualizat6 mar. 2014, 09:42
SursăREALITATEA TV

Francezii ar putea fi, în curând, plătiţi să vină cu bicicleta la serviciu. Un proiect de lege prezentat la Paris prevede ca angajatorii să-şi răsplătească financiar salariaţii care aleg să se deplaseze pe două roţi.

0,25 de euro pentru fiecare kilometru parcurs cu bicicleta de acasă la muncă şi înapoi, aceasta e suma infimă, dar motivantă, înaintată de ministerul Transporturilor.

Proiectul va fi testat de mai multe companii. În funcţie de rezultate, Guvernul va decide dacă implementarea legislaţiei va servi la descongestionarea traficului şi reducerea poluării. În prezent, doar cinci procente dintre angajaţii francezi merg la lucru pe bicicletă.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual