Actual· 1 min citire

Rusia: Puternic atac cibernetic asupra site-ului Kremlinului

Rusia: Puternic atac cibernetic asupra site-ului Kremlinului

Rusia: Puternic atac cibernetic asupra site-ului Kremlinului

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 14 mar. 2014, 12:09

Site-ul oficial al președinției ruse, www.kremlin.ru, funcționează vineri cu întreruperi din cauza unor atacuri cibernetice de tip DDoS, experții luând măsuri pentru a restabili activitatea paginii web, a declarat serviciul de presă al Kremlinului, citat de agenția de presă Ria Novosti.

'Un atac puternic este în curs de desfășurare. Din cauza faptului că acesta continuă, sunt posibile întreruperi în funcționarea site-ului. Se iau toate măsurile pentru organizarea unei activități normale a resursei internet, pentru ca site-ul să fie disponibil', a menționat Serviciul de presă al Kremlinului, indicând că și alte instituții ale statului rus au fost supuse unor atacuri cibernetice, scrie Agerpres.

Printre acestea se numără site-ul Băncii Centrale a Federației Ruse, care nu a funcționat vineri începând cu ora 10:00, timp de o oră. Experții în securitate cibernetică iau toate măsurile necesare pentru a remedia problema, relevă RIA Novosti.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual