Actual· 1 min citire

Masacrul de la Bascov | 3 dintre cei 5 membri ai familiei ucise de ruda bolnavă psihic au fost înmormântați

Masacrul de la Bascov | 3 dintre cei 5 membri ai familiei ucise de ruda bolnavă psihic au fost înmormântați

Masacrul de la Bascov | 3 dintre cei 5 membri ai familiei ucise de ruda bolnavă psihic au fost înmormântați

Publicat12 aug. 2022, 09:52
Actualizat12 aug. 2022, 11:13
Sursărealitatea net

Este doliu in comuna Bascov, din Arges. Trei dintre cei 5 membri ai familiei măcelărite de o rudă bolnavă psihic au fost înmormântați, vineri, la cimitirul din localitate. În schimb, fetița de 5 ani și mama ei, nepoata și cumnata criminalului, vor fi conduse pe ultimul drum in Pitesti, de singurul supravietuitor al familiei. 

Bărbatul care și-a găsit soția, copilul, cei 2 socri și cumnatul, uciși, se pregătește de înmormântare. Trupurile neînsuflețite au fost ridicate de la morgă. Autoritățile locale au căutat soluții pentru a găsi în cimitirul comunei 5 locuri de veci, unul lângă altul.

În tot acest timp, anchetatorii au aflat detalii șocate despre cum s-a produs tragedia. Criminalul bolnav psihic și-a notat, într-un jurnal, pas cu pas, crima. El le-a povestit oamenilor legii de ce și-a omorât pe rând cele mai apropiate persoane: părinții, sora si nepotica de 5 ani, dar și fratele geamăn.

 "A declarat coerent, cu lux de amanunte, cu toate explicatiile necesare. A raspuns la tot. printre motivatii e si ca nu a fost apreciat de familie. Planuia (crimele de mult - n.r.)", a declarat Laurenţiu Palaghiea, prim-procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeş.

Bărbatul, în vârstă de 53 de ani, a menționat anchetatorilor că și-a omorât nepoțica de 5 ani din supărare, deoarece acesta îi făcuse cadou un lănțișor din aur pe care fata nu îl purta.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual