Advertising
Advertising
Încă un adolescent s-a SINUCIS din cauza unei provocări. Invitația fatală făcută de o aplicație AI

Încă un adolescent s-a SINUCIS din cauza unei provocări. Invitația fatală făcută de o aplicație AI
Scris deRealitatea.NET
Publicat24 oct. 2024, 20:01
Actualizat24 oct. 2024, 20:03
Aspectele negative ale aplicațiilor care folosesc Inteligența Artificială încep să stârnească îngrijorare. Un adolescent de 14 ani și-a pus capăt zilelor după ce a interacționat luni la rând cu un chatbot realist, inspirat de un personaj din „Game of Thrones”. Tragedia s-a produs când aplicația AI l-a invitat pe adolescent să „vină acasă”.
Citește și
- 19:32Cutremur în zona seismică Vrancea, în această după-amiază. Ce magnitudine a avut seismul
- 19:00Putin acuză că Occidentul se pregătește de război cu Rusia: „Răspunsul va fi unul nuclear!”
- 18:48Rabla 2026: Schimbări majore și reguli noi pentru persoanele fizice
- 18:32Culisele „Pactului” propus de PNL, deconspirate de Miron Mitrea: „Se bazează pe voturi de la cei care nu se înțeleg. Vor doar să împartă sute de milioane de euro”
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























