Actual· 1 min citire

Hidroelectrica, luată în vizor de ANRE. Compania nu a mai emis facturi de 6 luni

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 15 feb. 2023, 09:27

Au început controalele la cel mai mare furnizor din România. ANRE face verificări la Hidroelectrica, după ce compania de stat nu a mai emis facturi de mai bine de 6 luni, iar autoritatea a primit mii de plângeri din partea clienților. 

Sute de mii de români așteaptă facturile din vară. Oamenii sunt revoltați că nu știu cât au de plată și nici nu pot face reclamații, pentru că nimeni nu le răspunde la telefon.

De partea cealaltă, conducerea Hidroelectrica dă vina pe desele modificări legislative din ultimul an și spune că lucrează la modificarea sistemului informatic.

Si alți doi mari furnizori au transmis că vor emite facturile cu întârziere.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual