Cutremur important în zona Vrancea - Ce magnitudine a avut seismul de sâmbătă dimineața

Cutremur
Un cutremur de 3,4 magnitudine s-a produs, sâmbătă dimineață, în zona seismică Vrancea, informează Institutul Naţional de Cercetare - Dezvoltare pentru Fizica Pământului.
În ziua de 03 Aprilie 2021, la ora 06:42:30 (ora locală a României), s-a produs în ZONA SEISMICA VRANCEA, VRANCEA un cutremur slab cu magnitudinea ml 3.4, la adâncimea de 107km.
Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 73km E de Brasov, 88km NE de Ploiesti, 105km S de Bacau, 119km V de Galati, 120km V de Braila, 140km N de Bucuresti, 159km NE de Pitesti, 186km SV de Iasi, 187km E de Sibiu, 205km N de Ruse.
În luna aprilie s-au produs cinci seisme cu magnitudini între 2 şi 3,4, iar de la începutul anului, în România au avut loc 82 de cutremure cuprinse între 2 şi 4,2 pe Richter, cele mai multe în zona seismică Vrancea.
Cel mai puternic seism de luna trecută a avut magnitudinea de 4.1 și s-a produs pe 7 martie, în județul Buzău.
În 2020, cel mai puternic cutremur din țara noastră s-a produs 31 ianuarie, în judeţul Vrancea, la o adâncime de 121 de kilometri, şi a avut o magnitudine de 5,2 pe scara Richter. Cutremurul a fost resimţit şi la Bucureşti.
Citește și:
- 23:59 - „Am plătit șezlongul, nu plecăm”. Turiștii au ignorat alertele după incidentul cu dronă din Portul Constanța
- 23:50 - Coșmar în larg: pescari turci, atacați în Marea Neagră. O victimă și mai mulți răniți
- 23:31 - Pericolul uriaș din azotatul de amoniu, aflat la mică distanță de Portul Constanța. Catastrofele pe care le-a provocat substanța
- 23:29 - Cum arată o noapte la camera de gardă. Eforturi supraomenești pentru viața pacienților. Medic: ”E dificil să le spui că părintele sau copilul nu o să mai fie”
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














