Actual· 1 min citire

1400 de solicitări la Ambulanţă în ultimele 24 de ore

1400 de solicitări la Ambulanţă în ultimele 24 de ore

1400 de solicitări la Ambulanţă în ultimele 24 de ore

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 2 aug. 2017, 10:39

Vremea caniculară le dă de lucru şi medicilor. Ambulanţa Bucureşti a primit peste 1400 de solicitări în ultimele 24 de ore. Numărul apelurilor de urgenţă ar putea creşte la fel ca şi gradele din termometre. 

"Numărul solicitarilor e constant crescut de ceva vreme încoace. 1,300- 1,400 de solicitări în ultimele 24 de ore. Sigur sunt mai multe cazurile pentru persoanele cărora li s-a facut rău în locuri publice. Acestea sunt mai multe decât în mod obişnuit", a declarat Alis Grasu, managerul Serviciului de Ambulanţă Bucureşti-Ilfov.

Aceasta a mai spus că în intervalul 11-18 să fie evitate ieşirile şi efortul fizic. 

"Foarte important e regimul alimentar şi modul în care ne îmbrăcăm… ţinuta amplă. lejeră, vaporoasă din bumbac, mătase naturală. Se va acorda o atenţie deosebita hidratării, peste 2 litri de lichide pe zi", a mai spus Alis Grasu.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual