Anunț-bombă al vicepremierului. Ce pensii speciale vor fi eliminate?

Saturday, 07 December 2019, 17:33 Sursă: digi24.ro

Autor: Realitatea.NET

Vicepremierul Raluca Turcan a declarat, sâmbătă, că Guvernul are în vedere eliminarea pensiilor speciale, cu excepţia celor ale magistraţilor şi ale cadrelor militare.

"Vreau să menţin un angajament ferm, şi anume, drepturile câştigate nu se pierd şi legislaţia se aplică. Din perspectiva pensiilor, noi dorim să eliminăm pensiile speciale. Cu anumite excepţii: ale magistraţilor care beneficiază de o decizie a Curţii Constituţionale şi ale militarilor, care sunt în sistemul de apărare NATO", a spus Turcan într-un interviu la Digi24.

Ea a explicat că renunţarea la pensiile speciale înseamnă, de fapt, să se ajungă la situaţia în care acestea să fie calculate pe bază de contributivitate.

"Noi mergem cu actuala lege a pensiilor în aplicare, cu creşterea pensiilor de la 1 ianuarie, aşa cum s-a întâmplat de la 1 septembrie, cu creşterea salariului minim şi pe măsură ce avansăm, pregătim o lege a pensiilor care să introducă pentru toate pensiile din România sistemul contributivităţii şi dacă la un anumit moment legea nouă cu legea în vigoare se întâlnesc, avantajele câştigate nu se diminuează, însă se elimină inechităţile din sistemul de pensii", a susţinut Turcan.

Ea a precizat că şi creşterea pensiilor prevăzută pentru luna septembrie a anului viitor se va realiza.

Adaugă părerea ta
Comentarii Existente
2019-12-07 18:24:46
cozma ioan

pnl este pe cale sa realizeze MARELE SFARIAC !PAI PENSIILE BABANE SI MULTE SUNT TOCMAI LA M.J,MA, SRI, POLITIE !PESTEV 160.000 BUCATI !

2019-12-07 18:48:53
calator

nutret pt cretini

2019-12-07 18:51:10
Agentul Petrov

Incet, incet se revine la NORMALITATE ! Primesti cit ai contribuit ! Din 260.000 vor fi reduse 100.000 ! Apoi tovarashii de la buget trebuie sa inteleaga NIMENI NU E MAI PRESUS DE LEGE !!! Curtea constitutionala si nato nu sint justificari pentru ca niste privati amariti sa fie jupuiti de 10 ori, prima data chiar de bugetarii in sine ...

2019-12-07 20:05:59
Paine si circ in Romanica

Si uite asa se deschide sezonul grebelor sindicale...

2019-12-07 20:31:28
Henkel

Fara exceptii! Toate pensiile speciale trebuiesc sa dispara,sa fie anulate! Magistratii sa primeasca pensiile care le revin din cotizatiile platite de ei,in activitate si,militarii, la fel!

2019-12-08 05:22:38
Treceti in procentul drag lui Trump si pensiile militarilor ,ca securistii au drepturile lor stabilite in Charta ONU.

Dl Agent Petrov ,ce vorbe mari!Ziceti că pensiile judecătorilor sunt stabilite de CCR,ca doar are puterea in plaivas,ale militarilor,care apără NATO,dar securistii /sute de mii cu pensii de peste zece mii/îstia pe cine guvernul meu apăra ?.Dacă șe impozita si pe ale celor care apără patria de rusi si guvernul de psd-isti,ar fi câstigat economic țara ,asa doar de fatadă.răzbunrea ca PNL de-abia acum trimite diplomati si consului..până ies la pensie ,revin iar psd-istii.

2019-12-08 07:05:47
Așa nu se mai poate

De ce sa facă excepție unii de la eliminarea pensiilor speciale doar principiul fundamental al constituției este ca în România cetățenii sunt egali în drepturi.Nu se poate ca unii sa fie cu drepturi și avantaje și altii nu.Iar dacă CC crede ca e altfel și se opune înseamnă ca încalca constitutia . Ar fi interesant de aflat câți dintre membrii CCR sunt oameni puși de PSD.Am bănuială ca toți.

2019-12-08 07:44:10
Paine si circ in Romanica

Multi traiesc in imaginatie si au inceput sa creada ca Romania e Marea Britanie sau Germania, USA cel putin... Tantalailor, Romania este tara aia cu veceuri in fundul curtii, cu incalzife pe lemnele din padure sau de pe marginea drumului, cu oameni care traiesc din un petic de pamant si cateva oratanii pe batatura iar cei care nu au nici macar "luxul"asta numara feliile de parizer otravitor si bucata de paine zilnic mai "competentilor". Guvernati ca sa saltati norodul asta oropsit nu doar pentru taietorii vostri de frunze care-i inlocuiesc zilele aceste pe cei ai PSD. Desfiintati posturi si dati afara sute de mii de oameni din administratie pe criteriul ca PNL e plin de "competenti" , eu nu am vazut competenti , numai bufoni cu foamea in glanda care nu-s capabili sa justifice nici macar pantofii din propriile picioare, dar masini case cheltuieli diverse. Vreti sa aveti iarna asta colindatori la Cotroceni? Nu aveti decat sa concediati...

2019-12-08 08:28:44
johnneil

Si de ce ma rog Pensiile Speciale ale Magistratilor nu trebuiesc sterse? De ce aceste categorii sunt mai EGALE decat altele? Daca CCR da niste legi total cretine si partinitoare (ei fiind in aceiasi categorie) trebuie sa fie si valabile? oricum au salariile care le au si pensiile vor fi pe masura cuvenita. Nu stiu cum dracului se face ca aceste categorii au si Pansii Speciale pot iesi si la pensie mai devreme si mai iau si o prima deloc neglijabila la iesirea la pensie. Nu cumva este o "greseala" la mijloc?

2019-12-08 09:16:41
Propun

Sa fie dați afară, eventual și cercetați penal ,membrii CC care au incalcat egalitatea în drepturi nu și pricep vremea sa se ceara afară ,nu mai merge sa siluiti Constitutia cum ați siluito de atâtea ori.În locul vostru trebuie oameni drepti competenți echidistanti neutri politic nu foști (probabil și actuali)pesedisti.Lăsați locurile voastre la alții mai buni.Oricum nu poate guverna nimeni cu cineva ce rastoarna toate inițiativele corecte și drepte.

2019-12-08 09:31:10
Constantin Gadea

Doar ostasii romani care isi risca viata in misiuni din afara tarii pot primi pensii speciale. Nu am auzit de niciun caz, in care vreun judecator sa fi fost adus acasa intre patru scanduri fiindca a riscat sa judece, sau fiindca a semnat pentru eliberarea prea multor talhari din puscarii propusi de PSD. Juristii au frost cadositi cu salarii umflate de fostul sef al liberalilor, Stoica Valeriu, incat nu mai merita si pensii speciale. Tot Stoica a distrus si PNTCD-ul in campania parlamentara din 2000, in care a aruncat pe taranisti toate neinplinirile din cursul guvernarii Conventiei Democrate. PNL-ul era o matoaga fata de PNTCD in vremea aceea a guvernarii CDR si a sprijinit cu lasitate toate guvernarile ciumei rosii dupa 1989. Retineti: PNL-ul a desfiintat PNTCD-ul seniorului Coposu. Parerea mea.

2019-12-08 10:01:07
Constantin Gadea

TREBUIE NATIONALIZATE POSTURILE DE TELEVIZIUNE INFIINTATE DE VOICULESCU SI DE VANTU CU BANI FURATI ! Se stie bine ca escrocul Vantu a devenit miliardar cu banii furati ai celor 300 de mii de cetateni deponenti pe care i-a escrocat. Se stie cu certitudine ca securistul Dan Voiculescu a delapidat, in 1990, intre 250 milioane si 300 de milioane (de dolari), de pe activele vandute ale filialelor firmei Crescent ale Securitatii si din sumele sosite de la exporturi in februarie-aprilie 1990, bani pe care nu i-a mai predat si din care si-a infiintat cele trei companii in 1991, cu 230 milioane de dolari din cei delapidati. Ca urmare, posturile de televiziune infiintate de Vantu si Voiculescu trebuie confiscate de statul roman, pentru ca au fost infiintate cu o parte din milioanele furate de cei doi escroci. In special, postul ANTENA 3, trebuie nationalizat, fiindca a constituit arma de baza a securimii, cu sprijinul careia comunistoizii si-au prelungit stapanirea cu 30 de ani, dupa 1989.

2019-12-08 10:05:54
Constantin Gadea

SA FIE JUDECATA BANDA DE PUCISTI A PSD-ULUI. Banda lui Dragnea si Tariceanu, pe care o notez prescurtat cu BDT, a fost constituita din: Liviu Dragnea, Calin Popescu Tariceanu, Tudorel Toader, Carmen Dan, Viorica Dancila, Florin Iordache, Serban Nicolae, Eugen Nicolicea, Darius Valcov, Catalin Radulescu, Codrin Stefanescu, Melescanu, Corlatean, Victor Ciorbea, Adina Florea si Valer Dorneanu, si trebuie judecata pentru trei ani de activitate antistatala desfasurata zilnic la nivelul cel mai inalt, cu consecinte grave pentru tara si cu prejudicii imense pe plan intern si international. Aceasta banda politica BDT, a desnfasurat zilnic - timp de trei ani si fara intrerupere – activitati antistatale, care pot fi apreciate ca minilovituri de stat, care vizau: subordonarea Justitiei, punerea stapanirii pe toate institutiile statului si , pana la urma, punerea stapanirii pe Romania, pentru a rupe tara de Occident si a o preda Rusiei. Sa se stabileasca ce au facut cu banii de la buget si cu cei din fondurile UE, fiindca numai Dragnea, ajutat de consiliera sa Carmen Dan, a furat probabil peste un miliard de euro din 2002 pana in prezent, cu Tel Drum si alte actiuni banditesti. Un exemplu este Hotelul Turris, cu opt etaje, pe care l-a cumparat in 2009 cu 300 de mii de lei, pe numele sotiei, cand hotelul valora 110 milioane de lei. Pupila lui Dragnea, Carmen Dan, care l-a consiliat cum sa fure sute de milioane de euro la Alexandria, a fost rasplatita cu functii inalte si individa, ca recunostinta, a pus armata de jandarmi echipata de razboi sa nimiceasca o suta de mii de manifestanti pasnici si tot ea a dus acolo si derbedeii aruncatori de pietre. Pacat ca legea nu permite sa fie spanzurata in Piata Victoriei. Banda BDT trebuie judecata pentru ce a facut banditeste cu banii si cu legile tarii, pe parcursul a trei ani de activitate fatis antiromaneasca, pentru ce a facut cu Kovesi, cu votantii romani din Diaspora, cu atitudinea nedemna fata de diplomatii occidentali. BDT trebuie judecata pentru ca ne-a rupt de tarile arabe si s-a straduit sa ne scoata din UE. Trebuie sa raspunda cei vinovati din BDT, pentru salariile si pensile acordate din imprumuturi, pentru lipsa investitiilor, pentru acordarea de pensii speciale si ajutoare sociale nemeritate si pentru macelul din 10 august.

2019-12-08 10:15:30
Stabiliti pe viitor pensii normale pentru securisti si magistrati,măriți redevențle si câstigati baani de unde sunt.

Ei vedeți dl Johnneil cum e lumea făcută ,am inteles ca nu PNL e de vină ,ci CCR.Boc,si el liberal de drepata din părinți colectivisti ,a făcut o lege ,apreciată la CCR in sensul ca pensiile in p l a t ă, sunt drepturi câstigate si deci nu pot fi tăiate retroactiv,dar nimeni nu poate obliga să se dea o lege pentru viitor pentru pensiile judecătorilor ,calulate si asa la salarii enorme si cu mismasuri pe care le stiu ei ,că de-ai sunt judecători ,adăgând sporul de praf pe dosare,sporul de frică de smenari ,sporuri de studii la Academia SRI,etc.Apropo PNL-isti,faceti bani tăind din drepturi ,altfel nu stiți ?Vă spun eu ,vedeti cum se valorifica averea mea /redevente la aur,la petrol ,la gaz ,aud ?/si vedeți cât se trensmite afară din munca lui Nea Dumitru de multinaționale.Deontologii plătiți /de cine/ asta nu stiți să criticați,cum se impart veniturile patriei intre români si nemți ,ca americanii nu prea sunt si ,oricum ,sefii sunt prieteni..

2019-12-08 10:52:10
Paine si circ in Romanica

Inca odata, ajustati pensiile nesimtite, restabiliti egalitatea in drepturi, DAR nu atentati la felia de parizer a saracului ca va va infige furculita in ochi odata si odata maimutelor lesinate care nu puteti sa justificati nici macar hainele de pe voi din veniturile realizate.

Alte articole din: POLITICĂ