Afecţiunea care ne îmbătrâneşte creierul cu 8 ani

Afecţiunea care ne îmbătrâneşte creierul cu 8 ani
Accidentele vasculare cerebrale la persoanele vârstnice duc la o îmbătrânire prematură a creierului cu echivalentul a opt ani.
Rezultatele au fost publicate într-un studiu realizat recent de cercetătorii americani de la Universitatea din Michigan și publicat în revista de știință “Stroke”.
Acest studiu amplu a implicat un eșantion de 4.900 de persoane în vârstă de 65 de ani și peste, din rasele albă și neagră, care au suferit un accident vascular cerebral (AVC), scrie doctorulzilei.ro.
Cercetătorii au comparat apoi testele cognitive ale acestor persoane între 1998 (înainte de AVC) și 2012 (după AVC), iar rezultatele indică faptul că răspunsurile la testele efectuate după un AVC sunt semnificativ mai slabe decât cele realizate înainte de AVC.
Citește și:
- 20:29 - Economia României bate pasul pe loc. Banca Mondială anunță creștere zero, anul acesta
- 20:03 - Restaurant din Constanța, închis de Protecția Consumatorilor după un control declanșat în urma unei reclamații. Au fost descoperite nereguli grave
- 19:51 - Rezultate Loto 11 iunie 2026: Numerele extrase joi la 6/49, Noroc, Joker și Noroc Plus
- 19:32 - Efect de domino în Europa de Nord. Islanda organizează un referendum pentru aderarea la UE, Norvegia este gata să o urmeze
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























