Actual· 1 min citire

74 de români, uciși de virusul AHN1

74 de români, uciși de virusul AHN1

74 de români, uciși de virusul AHN1

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 18 mar. 2016, 07:34

Gripa continuă să facă victime. În ultima săptămână alţi şase români au fost răpuşi de virusul AH1N1. De la sfârşitul anului trecut numărul deceselor a ajuns la 73.

Printre victime erau şi copii mai mici de trei ani. În general, însă, bolnavii avea afecţiuni cronice şi nu erau vaccinaţi împotriva gripei. Cele mai mari focare de virus gripal sunt în Bucureşti, Constanţa, Dâmboviţa şi Argeş. Medicii ne atrag atenţia că suntem încă în sezonul gripal, iar variaţiile de temperatură favorizează răspândirea virusului.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual