Magistraţii protestează luni în faţa Curţii de Apel Bucureşti

Magistraţii protestează luni în faţa Curţii de Apel Bucureşti
Decizie de ultimă oră a magistraților. Procurori și judecători din toată țara protestează luni în fața Curții de Apel București, nemulțumiți de modificările care se fac la legile justiției.
Magistrații sunt nemulțumiți de modificările la legile justiției, mai exact de schimbările aduse la Codurile Penale şi cele care privesc organizarea judiciară.
Procurorii și judecătorii au mai ieșit în stradă în luna decembrie a anului trecut.
Câteva sute de magistraţi din Capitală și din mai multe orașe au protestat în fața instanțelor, pe 18 decembrie 2017, faţă de modificarea legilor justiţiei, dar şi faţă de preconizatele modificări ale Codurilor penale.
Protestatarii au purtat în mâini foi cu prevederi din Legile Justiţiei, dar şi cu jurământul de magistrat. Unii au aprins lanternele telefoanelor mobile.
Citește și:
- 11:37 - Un băiat de 12 ani, mușcat de trei câini după ce a intrat într-o curte din Slatina. Poliția a deschis dosar penal
- 11:11 - Gheorghe Piperea (AUR): Un guvern Bolojan 2 ar fi o palmă morală oribilă la adresa poporului
- 11:06 - Alimentele care își pierd gustul și textura în congelator. Cât timp le poți depozita fără să prezinte vreun risc
- 11:01 - Nouă metodă de înșelăciune în România. Escrocii se dau drept reprezentanți ai MAI și sună de pe numere false. Avertismentul autorităților
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














