Scoţia şi Ţara Galilor au renunţat la planul de a organiza împreună EURO 2016

Scoţia şi Ţara Galilor au renunţat la planul de a organiza împreună EURO 2016
Federaţiile de fotbal din Scoţia şi Ţara Galilor au anunţat, astăzi, că au renunţat la ideea de a organiza împreună ediţia din 2016 a Campionatului European din cauza problemelor financiare.
"Infrastructura necesară pentru turneu ar fi extrem de dificil de realizat şi nu ne mai putem gândi la organizarea competiţiei. Pe lângă stadioane, mai trebuie construite drumuri, terenuri de antrenament şi hoteluri, ceea ce ar implica sume foarte mari. Vrem să organizăm aici în Scoţia un turneu important, dar având în vedere dificultăţile financiare, trebuie să fim realişti, deoarece costurile vor fi imense. Obiectivul nostru acum este să ne calificăm", a explicat, astăzi, preşedintele Federaţiei Scoţiene de Fotbal, Gordon Smith.
Ediţia din 2012 a turneului va fi organizată de Ucraina şi Polonia, iar la el vor participa 16 echipe, urmând ca numărul lor să crească la 24 din 2016.
"Criza financiară se simte, iar noi nu vom putea îndeplini cerinţele UEFA, deşi ne propunem ca pe viitor să organizăm un turneu", a spus şi secretarul general al Federaţiei Galeze de Fotbal, David Collins.
Citește și:
- 14:51 - Zodiile inflluentata de luna Plină din această perioadă, începând cu data de 1 mai. Planul profesional se va reconfigura
- 13:34 - Ce riscuri ascund micii consumați în exces și combinați cu berea. Avertisment din partea specialiștilor
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 10:41 - Soluții naturale și la îndemâna oricui pentru gândacii de bucătărie. Vei scăpa de ei în numai câteva ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














