România are laborator antidoping acreditat de WADA

România are laborator antidoping acreditat de WADA
Agenţia Mondială Antidoping (WADA) a anunţat, marţi, că a acreditat un laborator antidoping la Bucureşti, primul de acest fel din România şi al 35-lea din reţeaua pe care organismul de la Lausanne l-a recunoscut în întreaga lume.
"Acest laborator va avea un rol foarte important în a îndeplini cele mai performante metode de analize antidoping, într-o regiune care nu a mai fost deservită înainte", a spus preşedintele WADA, John Fahley.
Laboratorul de la Bucureşti va fi primul din România şi al 35-lea din lume care corespunde standardelor de exigenţă impuse de WADA.
Următorul laborator antidoping care urmează să fie acreditat de Agenţia Mondială Antidoping va fi inaugurat în Kazahstan, la Alma-Ata.
Citește și:
- 14:51 - Zodiile inflluentata de luna Plină din această perioadă, începând cu data de 1 mai. Planul profesional se va reconfigura
- 13:34 - Ce riscuri ascund micii consumați în exces și combinați cu berea. Avertisment din partea specialiștilor
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 10:41 - Soluții naturale și la îndemâna oricui pentru gândacii de bucătărie. Vei scăpa de ei în numai câteva ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














