"Cartea junglei" va fi adaptată într-un serial de animaţie, care va fi difuzat din 2010

"Cartea junglei" va fi adaptată într-un serial de animaţie, care va fi difuzat din 2010
"Cartea Junglei", scrisă de britanicul Rudyard Kipling, va fi adaptată într-un serial de animaţie cu 52 de episoade, care va fi difuzat de canalul francez TF1 începând din 2010.
Serialul, care va fi realizat în coproducţie de grupul indian DQ Entertainment, canalul francez TF1 şi televiziunea germană ZDF, va costa 8 milioane de euro.
Fiecare episod din "Cartea junglei" va avea durata de 11 minute, potrivit NewsIn.
"Cartea junglei" a fost publicată de Kipling în 1894. De-a lungul timpului, cartea a fost sursă de inspiraţie pentru multe filme, dar şi pentru producţii de animaţie. Printre filmele cu scenariul inspirat de "Cartea junglei" se numără "Elephant Boy" (1937), care a fost transformat, în 1960, şi în serial de televiziune, "Jungle Book" (1942), "Rudyard Kipling's The Jungle Book" (1994) şi "The Second Jungle Book: Mowgli and Baloo" (1997).
Prima versiune animată şi cea mai populară, de altfel, a fost produsă de studiourile Disney, în 1967. În acelaşi an, o altă versiune animată a poveştii a fost lansată în Uniunea Sovietică, iar în 1989, seria de televiziune "Jungle Book Shonen Mowgli" a fost difuzată în Japonia.
Citește și:
- 14:49 - Condimentul care te ajută la pierderea în greutate. Ce arată noile studii
- 12:31 - Zodiile care intră într-o perioadă de abundență și schimbări majore pe parcursul anului 2026
- 11:37 - Îmbătrânirea nu are loc treptat ci în două etape bruște. Care sunt acestea, conform unui studiu
- 10:48 - Tot mai multe cazuri de cancer în rândul tinerilor: ce arată noile cercetări
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














