Politica· 2 min citire

Surprizele lui Liviu Dragnea pe lista PSD la alegerile europarlamentare

Surprizele lui Liviu Dragnea pe lista PSD la alegerile europarlamentare

Surprizele lui Liviu Dragnea pe lista PSD la alegerile europarlamentare

Publicat25 mar. 2019, 07:13
Actualizat25 mar. 2019, 16:56

Comitetului Executiv Naţional al PSD a validat, luni, lista candidaților social-democrați pentru europarlamentare. După negocieri intense cu Liviu Dragnea, apar nume noi pe listă. Cap de listă este Rovana Plumb, secondată de Carmen Avram, jurnalistă la Antena 3.

Liviu Dragnea a anunțat, luni, candidații PSD pentru europarlamentare, iar lista include câteva surprize, aruncate în lupta electorală direct din studiourile Antena 3.

”După cum vedeți m-am întors, deși unii au vrut să îmi bage cuțitul în spate, mă refer la cei în halate albe”, a spus Liviu Dragnea, înainte de a prezenta lista.

Lista cadidaților PSD pentru europarlamentare 2019:

  • ROVANA PLUMB
  • CARMEN AVRAM
  • CLAUDIU MANDA
  • CHRIS TERHEŞ
  • DAN NICA
  • MARIA GRAPINI
  • TUDOR CIUHODARU
  • DRAGOȘ BENEA
  • VICTOR NEGRESCU
  • ANDI CRISTEA
  • NATALIA INTOTERO
  • MARIA GABRIELA ZOANĂ
  • BIANCA GAVRILIŢĂ
  • EMILIAN PAVEL

PSD trebuie să-şi valideze lista de candidaţi pentru europarlamentare cât mai repede, pentru că termenul limită de depunere a candidaturilor este 28 martie, ora 24:00.

Chris Terheș. Pastorul anti-DNA aterizat din studioul Antena 3 pe lista PSD la europarlamentare

Dragnea a explicat, ulterior, de ce a ales trei candidați din afara PSD - Carmen Avram, Chris Terheș și Maria Grapini.

”Nu a fost nicio ezitare din partea colegilor noștri și nu azi au aflat despre ei.

Carmen Avram e o doamnă pe care o știe o țară întreagă, care apără foarte mult principiul dreptății. A militat mereu împotriva unor abuzuri. Face parte dintr-o echipă de reporteri care nu a cedat la niște presiuni inimaginabile împotriva acelui trust de presă. E un patriot și un om care a sprijinit mereu nu PSD-ul, ci principiile în care crede PSD-ul.

Terheș e un cetățean româno-american din Zalău, care în multe momente importante, când alții tăceau, a avut poziții publice asumate, fără să fie un sprijinitor al PSD-ului, dar a susținut acțiuni începute de noi, împotriva abuzurilor.

Dragnea a explicat de ce a ales un spital privat

Maria Grapini e un europarlamentar pe care și eu și partidul îl apreciem pentru pozițiile pe care le-a avut în Parlamentul European. O bună româncă.

Sunt oameni care vor forma o echipă în care am mare încredere”, a spus Dragnea.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica