Noii miniștri au depus jurământul la Cotroceni în absența premierului Dăncilă

Thursday, 21 February 2019, 20:08 Sursă: REALITATEA.NET

Autor: Realitatea.NET

Noii miniștri au depus jurământul la Cotroceni. Klaus Iohannis a acceptat, joi seara,  propunerile PSD pentru Ministerul Dezvoltării Regionale și pentru cel al Transporturilor. 

Comitetul Executiv Naţional al PSD l-a validat, la 19 februarie 2019, pe deputatul Răzvan Cuc pentru funcţia de ministru al Transporturilor, a anunţat, la finalul şedinţei, premierul Viorica Dăncilă. Tot atunci, deputatul Daniel Suciu a fost propus pentru funcţia de ministru al Dezvoltării Regionale, a anunţat la finalul şedinţei premierul Viorica Dăncilă.

Cine este Răzvan Cuc, noul ministru al Transporturilor?

Alexandru-Răzvan Cuc s-a născut la 4 decembrie 1983.

Razvan Cuc este licenţiat în integrare economică europeană al Facultăţii de Studii Economice ale Integrării Europene, Universitatea Româno-Americană din Bucureşti (2006) şi licenţiat în drept (2012) al Facultăţii de Drept şi Administraţie Publică, Universitatea Hyperion din Bucureşti, conform site-ului www.cdep.ro.

În decembrie 2003, a absolvit un curs dedicat dezvoltării capacităţii antreprenoriale, organizat de Universitatea Româno-Americană, iar în mai 2006 a absolvit un curs de psihologia relaţiilor umane, organizat de aceeaşi universitate. A fost bursier în Marea Britanie al programului Leonardo Da Vinci (ianuarie-aprilie 2006). A urmat un curs privind stabilirea profilelor de piaţă organizat de ITC Geneva (iunie-iulie 2008). A absolvit, în 2008, programul de Master în Integrare Economică Europeană al Universităţii Româno-Americane.

A fost expert în cadrul Ministerului Economiei şi Comerţului (august 2006 - mai 2007); expert în cadrul Ministerului pentru Întreprinderi Mici şi Mijlocii, Comerţ şi Mediul de Afaceri (mai 2007 - martie 2010); administrator al S.C. Pan D'Or Aliment SRL, Giurgiu (mai 2010 - iunie 2012). A fost director general adjunct al S.C. Adminstraţia Zonei Libere S.A., Giurgiu (ianuarie - iunie 2013) şi apoi director general al aceleiaşi societăţi (iunie 2013-octombrie 2016).

Razvan Cuc a fost consilier judeţean în Consiliul Judeţean Giurgiu (iunie 2012 - octombrie 2015), secretar de stat în Ministerul Transporturilor, responsabil de sectorul aviaţiei şi sectorul rutier (noiembrie 2015-30 mai 2016), consilier la cabinetul preşedintelui Consiliului Judeţean Giurgiu (29 iunie 2016 - 3 august 2016) şi administrator public al judeţului Giurgiu, în cadrul Consiliului Judeţean Giurgiu (4 august 2016-20 decembrie 2016).

A deţinut funcţia de prim-vicepreşedinte al Partidului Poporului - Dan Diaconescu (PP-DD) (2012) şi a candidat din partea PP-DD la alegerile parlamentare din 2012 pentru Camera Deputaţilor, potrivit site-ului alegeriparlamentare2016.ro.

În cadrul alegerilor parlamentare din 11 decembrie 2016, Razvan Cuc a fost ales deputat din partea Partidului Social Democrat în circumscripţia electorală nr. 19 Giurgiu. Este membru al Comisiei pentru transporturi şi infrastructură a Camerei Deputaţilor. A fost vicepreşedinte al acestei Comisii în perioada 21 decembrie 2016-februarie 2017, conform site-ului www.cdep.ro.

Din decembrie 2018, Razvan Cuc este preşedinte al Delegaţiei Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei.

La 3 ianuarie 2017,  Razvan Cuca fost propus ministru al Transporturilor, fiind învestit în funcţie la 4 ianuarie 2017. La 14 iunie 2017, şi-a înaintat demisia din funcţie, alături de majoritatea membrilor Cabinetului Grindeanu. La 21 iunie 2017, Guvernul Grindeanu a fost demis prin Moţiune de cenzură.

Alexandru-Răzvan Cuc a fost propus, la 28 iunie 2017, ministru al Transporturilor în guvernul Mihai Tudose, fiind învestit în funcţie la 29 iunie 2017. A deţinut acest portofoliu până la 12 octombrie 2017, conform agerpres.ro.

Cine este Daniel Suciu, noul ministru al Dezvoltării?

Daniel Suciu s-a născut la 7 noiembrie 1980, în Bistriţa, potrivit cdep.ro.

A absolvit: Şcoala Generală nr. 1 din Bistriţa (1995); Colegiul Naţional "Andrei Mureşanu", secţia Bilingv Română-Franceză (1999); Facultatea de Drept din cadrul Universităţii "Lucian Blaga" din Sibiu, secţia Ştiinţe Politice (2003). În 2011, a obţinut un master în management politic din partea Şcolii de Studii Academice Post Universitare "Ovidiu Şincai" din Bucureşti.

În perioada februarie 2004 - ianuarie 2007, Daniel Suciu a lucrat ca jurnalist, fiind şeful departamentului politic al cotidianului Mesagerul de Bistriţa-Năsăud. Între septembrie 2006 şi ianuarie 2007, a fost corespondent la Evenimentul Zilei. În intervalul ianuarie - septembrie 2007 a fost Director la Cancelaria Prefectului, în cadrul Instituţiei Prefectului Bistriţa-Năsăud. A fost consilier parlamentar între septembrie 2007 şi iunie 2012.

În 2009, Daniel Suciu a devenit purtător de cuvânt al PSD Bistriţa-Năsăud, iar în iunie 2010 a devenit vicepreşedinte al PSD Bistriţa-Năsăud şi preşedintele TSD Bistriţa-Năsăud, notează http://www.cdep.ro.

În iunie 2008 a obţinut funcţia de consilier judeţean în cadrul Consiliului Judeţean Bistriţa-Năsăud.

În legislatura 2012-2016, Daniel Suciu a fost ales deputat PSD de Bistriţa-Năsăud. A fost secretar al Grupului Parlamentar al PSD. Din februarie 2014, a fost secretar al Comisiei pentru mediu şi echilibru ecologic. Până în februarie 2014, fusese membru în Comisia pentru muncă şi protecţie socială.

În 2016, a fost reales deputat de Bistriţa-Năsăud. Din februarie 2018, este lider al Grupului parlamentar al PSD. Până în martie 2017, a făcut parte din Comisia pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţii.

Daniel Suciu  este membru al Comisiei pentru mediu şi echilibru ecologic. Membru supleant al Delegaţiei permanente a Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Procesului de Cooperare din Europa de Sud-Est şi preşedinte al Grupului parlamentar de prietenie cu Republica Argentina.



Adaugă părerea ta
Alte articole din: Ultimele Stiri