Politica· 1 min citire

Cioloş a îmbrăcat un tricou al campaniei ”Dosta!”, împotriva stigmatizării romilor

Cioloş a îmbrăcat un tricou al campaniei ”Dosta!”, împotriva stigmatizării romilor

Cioloş a îmbrăcat un tricou al campaniei ”Dosta!”, împotriva stigmatizării romilor

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 1 oct. 2016, 08:57

Premierul Dacian Cioloş a îmbrăcat un tricou al campaniei Consiliul Europei împotriva stigmatizării romilor, intitulată ”Dosta!”, adică ”Ajunge!”.

O fotografie în care Dacian Cioloş apare îmbrăcat într-un tricou cu mesajul ”Respect. Dosta! STOP Anti-Gypsyism” a fost postată pe Facebook de Valeriu Nicolae, notează News.ro.

Mesajul care însoţeşte fotografia este: ”Habar nu am ce aş putea scrie ca să explic cât de tare e să porţi un tricou cu respect şi să fii cu Dacian. Respect.”.

Valeriu Nicolae a fost secretar de stat în Ministerul Muncii, iar recent a fost numit reprezentant special al secretarului general al Consiliului Europei pentru problemele romilor.

Campania ”Dosta!” a fost lansată în urmă cu zece ani, iniţial fiind o campanie regională, implementată în ţările ex-iugoslave. Ulterior, au dezvoltat parteneriate în cadrul acestei campanii şi alte state europene, între care şi România.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Politica