Advertising
Advertising
Ministerul Educației cere control național pentru copiii care fac școala acasă. 2 părinți au fost condamnați după ce și-au retras copiii de la școală

MEN vrea să știe câți copii învață acasă
Scris deRealitatea.NET
Publicat5 ian. 2024, 18:48
Actualizat5 ian. 2024, 18:49
Ministerul Educaţiei solicită tuturor inspectoratelor școlare să verifice situația elevilor pe care familiile i-au retras în mod „deliberat” din învăţământul obligatoriu, pe motiv că urmează sistemul de școlarizare acasă - homeschooling. Demersul vine după ce 2 părinți din Bihor care și-au retras copiii de la școală au fost inculpați, pe motiv că sistemul nu este recunoscut în România.
Citește și
- 13:00Profesorii au protestat împotriva Legii salarizării: risc uriaș de blocare a examenelor VIDEO
- 15:46Evaluarea Națională 2026: Rezultatele inițiale vor fi afișate pe 1 iulie. Calendarul complet al admiterii la liceu
- 14:37Educația, în impas: profesorii ies joi în stradă cu 160.000 de semnături pentru schimbarea regulilor din școli
- 07:07Evaluarea Națională continuă cu proba la Matematică
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

























