Actual· 1 min citire

Un pacient din Grecia prezintă simptome asemănătoare celor ale virusului Ebola

Un pacient din Grecia prezintă simptome asemănătoare celor ale virusului Ebola

Un pacient din Grecia prezintă simptome asemănătoare celor ale virusului Ebola

Publicat8 aug. 2014, 18:43
SursăMediafax

Un pacient grec, care s-a întors din Nigeria şi prezintă simptome asemănătoare celor ale virusului Ebola, era examinat vineri la Atena, a anunţat Ministerul grec al Sănătăţii, potrivit Mediafax.

"S-ar părea că acest bărbat s-a prezentat singur la spital, fiind îngrijorat de starea sa de sănătate", a precizat ministerul, fără a oferi alte detalii despre pacient sau starea sa.

Un alt pacient suspectat că ar fi infectat cu virusul Ebola, care a fost testat joi, s-a dovedit în final a fi bolnav de malarie, potrivit aceleiaşi surse.

Organizaţia Mondială a Sănătăţii a anunţat vineri că epidemia de Ebola trebuie considerată o "urgenţă de sănătate publică la nivel mondial".
Citeşte şi: Avertismentul OMS: Epidemia de Ebola trebuie considerată o urgenţă de sănătate publică la nivel mondial

Epidemia de Ebola, care a provocat moartea a aproximativ 1.000 de persoane de la începutul anului, este "cea mai importantă şi cea mai gravă" din ultimele patru decenii, a subliniat într-o conferinţă de presă directoarea generală a OMS, doctorul Margaret Chan.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual