Actual· 1 min citire

Un „biet” pensionar din Ucraina, prins de vameși, în Germania, cu aproape jumătate milion de euro cash la el

Bărbatul a declarat 300.000 de euro, deși avea 455.000 în gemantane. Foto/Profimedia

Bărbatul a declarat 300.000 de euro, deși avea 455.000 în gemantane. Foto/Profimedia

Scris de Iulian Budusan Publicat: 27 ian. 2024, 21:03

Un bărbat în vârstă de 66 de ani a fost descoperit de vameșii de le aeroportul din München cu nu mai puți de 455.000 de euro cash în valize.

ncidentul a avut loc pe 19 noiembrie 2023, însă autorităţile vamale germane au transmis abia acum detalii despre acest caz.

Potrivit vameşilor, în timpul procedurii de verificare, pensionarul a declarat că are asupra sa circa 300.000 de euro cash, iar acest lucru a fost confirmat în urma verificării declaraţiei scrise.

Nu a putut spune nimic despre sursa banilor

"Ulterior, înainte de îmbarcare, un bărbat necunoscut i-a predat pensionarului un bagaj de mână" - se arată în raport. După un al doilea control, în bagajul de mână respectiv au fost găsiţi aproape 455.000 de euro. Banii au fost confiscați, iar împotriva bărbatului a fost inițiată o procedură penală" - a detaliat biroul vamal din München.

Purtătorul de cuvânt al biroului, Marie Müller, a declarat că ucraineanul nu a putut justifica sursa banilor. Ancheta în acest caz continuă.

Într-un comentariu pentru Bild, purtătorul de cuvânt al Biroului de Investigații Vamale din München, Christian Schüttenkopf, a declarat că oamenii legii verifică ipoteza spălării banilor.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual