Război în Israel - Cea mai dură noapte, atacuri cumplite: copii uciși de rachete, clădiri distruse

Razboi in Fasia Gaza
Încă o noapte de foc în Israel și Fâșia Gaza. Forțele terestre ale Israelului și-au extins misiunea în Gaza cu atacuri intense. Zeci de clădiri au fost bombardate, iar printre victime se numără si foarte mulți copii. Numărul persoanelor ucise în Gaza a depasit 7.600, susține gruparea Hamas.
A fost cea mai intensă noapte de bombardamente în Fâșia Gaza. Zeci de clădiri au fost distruse de rachetele lansate.
Echipele de salvatori au intervenit de urgență pentru a scoate persoanele de sub dărâmături. Pentru mulți dintre ei, salvarea a venit prea târziu.
În imaginile postate în mediul online un copil care stă de vorbă cu tatăl său se sperie când aude bombardamentele de afară. În timp ce mulți copii care trec pe lângă moarte în ultima clipă își îmbrățisează salvatorii.
Liderul Hamas din Fâşia Gaza a declarat că este gata pentru un schimb imediat între prizonieri. Aceasta este prima luare de poziţie a liderului Hamas de la începutul războiului, pe 7 octombrie.
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a avertizat că războiul împotriva mișcării islamiste palestiniene Hamas în Fâșia Gaza va fi unul lung și dificil.
”Războiul din Fîşia gaza va fi lung şi dificil, iar noi suntem pregătiţi”, avertizează Benjamin Netanyahu într-o conferinţă de presă, la Tel Aviv.
Armata israeliană ”va distruge inamicul pe pământ şi sub pământ”, a ameninţat el.
Benjamin Netanyahu avertizează că cea de a doua etapă a războiului a început, cu scopul de a distruge armata şi Guvernul Hamas şi aducerea ostaticilor în Israel, relatează CNN.
”Luptătorii noştri eroici au un singur scop: să distrugă inamicul şi să asigure existenţa ţării noastre. Să nu se mai îmtâmple niciodată. «Să nu se mai îmtâmple niciodată» este acum”, declară el.
El anunţă că a discutat cu familiile ostaticilor ţinuţi de către Hamas.
El declară că le-a spus că va epuiza toate opţiunile pentru a-i aduce acasă.
Citește și:
- 23:57 - Aproape o jumătate de Românie este în diaspora. Copiii rămași acasă plătesc prețul exodului sărăciei. Documentar Realitatea PLUS
- 23:40 - Liverpool l-a numit pe Andoni Iraola antrenor principal, după demiterea lui Arne Slot
- 23:36 - Ilie Bolojan deschide ușa alegerilor anticipate: „PNL nu va bloca o astfel de variantă”
- 23:19 - Noi controverse legate de contractul Digi–SAFE. Bolojan susține că n-a știut, după ce SRI a transmis că procedura a fost supervizată de omul de încredere al premierului interimar
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














