Actual· 1 min citire

Mașină a Jandarmeriei aflată în misiune, lovită de un șofer băut, în Hunedoara

19 nov. 2020, 13:13
Actualizat: 19 nov. 2020, 22:57
foto: IPJ Hunedoara

foto: IPJ Hunedoara

Articol scris de Irina Chirtoc

Un șofer care consumase băuturi alcoolice a lovit, miercuri seară, o mașină a Jandarmeriei care se afla în misiune. Accidentul s-a produs în orașul Călan, din Hunedoara.

Potrivit IPJ Hunedoara, accidentul a avut loc în zona unui sens giratoriu. Șoferul, un bărbat de 57 de ani, din Deva, nu a acordat prioritate de trecere autospecialei Jandarmeriei, deşi avea semnalele acustice şi luminoase în funcţiune.

”Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest, care a indicat o valoare de 1,11 mg/ l alcool pur în aerul expirat. În urma evenimentului rutier nu au rezultat victime”, a informat purtătorul de cuvânt al IPJ Hunedoara, Bogdan Niţu.

Șoferul va fi cercetat penal pentru conducerea unui autovehicul sub influența băuturilor alcoolice, transmite realitateadehunedoara.net

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual