Actual· 1 min citire

Incident pe drumul spre Cascada Urlătoarea: o turistă a suferit fracturi după ce a alunecat pe noroi

Intervenție Salvamont Bușteni/ Foto: Facebook Salvamont Bușteni

Intervenție Salvamont Bușteni/ Foto: Facebook Salvamont Bușteni

Publicat2 iun. 2023, 18:22
Actualizat2 iun. 2023, 18:27

O turistă din Ilfov a suferit fracturi, vineri, după ce a alunecat pe noroi şi a căzut pe poteca spre Cascada Urlătoarea, informează Serviciul Salvamont Buşteni.

"A doua interventie s-a incheiat in urma cu cateva minute si a avut loc pe poteca turistica spre Cascada Urlatoare. Acolo o femeie de 44 de ani din Ilfov a suferit o dubla fractura de tibie si peroneu dupa ce a alunecat pe noroi si a cazut.

Dupa ingrijirile necesare la fata locului, victima a fost coborata pe targa si predata unui echipaj de la Ambulanta", afirmă sursa citată.Incidentul vine la scurt timp dupa ce un turist neechipat corespunzator a ramas blocat in zona mediana a Vaii Caraimanului.Este vorba despre un barbat in varsta de 45 de ani din Constanta, care a ramas blocata pe munte dupa ce a pierdut marcajul turistic si s-a ratacit intr-o zona foarte accidentata din versantul nordic al Jepilor.Dupa aproape doua ore, barbat a fost "extras cu bine prin troliere in elicopter si adusa in oras".

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual