Imagini șocante! Un urs lovit de mașină a agonizat 18 ore. Reacția ministrului Mediului

Sunday, 17 November 2019, 12:11 Sursă: Realitatea.NET

Ministrul Mediului, Costel Alexe, a declarat la Realitatea PLUS că nu era nevoie de acord de la București pentru ca ursul să fie tranchilizat.

Citește și: Ministrul Marcel Vela, anunţ exclusiv pentru realitatea.net! Ce urmează în cazul care a şocat o ţară întreagă

"In acest caz, nu era nevoie de vreun ordin sau de vreun aviz la București. Autoritatile publice locale aveau, conform HG 323/2010, tot ce le trebuia in materie de legislatie sa intervina. Colegii de la Minister au fost si au semnat acel ordin de recoltare, desi autoritatile publice locale aveau tot ce era nevoie in materie de reglementare ca sa intervina", a spus ministrul Mediului.

"In acest caz nefericit, legislatia este foarte clara. Atributia de interventie este a Jandarmeriei si a medicilor veterinari. Medicii veterinari ar fi trebuit de la primul moment sa vina cu tranchilizant si sa puna capat agoniei acelui urs”, a mai spus Alexe.

Vezi VIDEO pe realitateadeharghita.net!


Citeste totul despre:

Vezi mai multe


Alte articole din: ACTUAL
Adaugă părerea ta
Comentarii Existente
2019-11-17 12:33:50
Ștefan

Ce prostie zace în birocrația românească, ca un biet animal care cauta hrana ca își apară casa (pădurea tăiată ilegal de băieții deștepți) ca să fie și el ajutat, în schimb ca să fie lichidat se trage la foc continuu! Trăiască România!

2019-11-17 12:47:55
Alexandru

TRANCHILIZÁN//T ~tă (~ți, ~te) și substantival (despre substanțe, medicamente, factori etc.) Care tranchilizează, liniștește; cu proprietatea de a calma; calmant; sedativ. /

2019-11-17 15:20:05
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:09
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:10
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:12
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:16
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:17
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:17
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:17
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:17
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:18
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

2019-11-17 15:20:18
Class

Demisi toti de la prefect, la directorul DSV, șeful jandarmeriei si al politiei județene... asa ceva e strigător la cer... sa astepti atâtea instituții un aviz de la ministerul.mediului de care in realitate nu era nevoie... bietul animal trebuia imediat sedat si dus la un adăpost unde trebuia evaluată starea lui de sănătate... si intr un final daca era cazul eutansiat departe de ochii lumii... rusine pentru modul de a reactiona a instituțiilor implicate... sau mai bine zis de a nu reactiona... DEMISIA!

Alte articole din: ACTUAL