Actual· 1 min citire

Focar de coronavirus printre pacienții unui centru oncologic, din Timișoara

Focar de coronavirus printre pacienții unui centru oncologic, din Timișoara

Focar de coronavirus printre pacienții unui centru oncologic, din Timișoara

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 30 iul. 2020, 07:54

Un nou focar de infecție la Timișoara. 10 pacienți, dar și cadre medicale de la un centru de tratare a cancerului din oraș au fost depistați cu coronavirus. Este a cincea clinică din județ în care apar cazuri de coronavirus. 

Zece persoane au contactat infecția, dintre care o pacientă, care a fost transferată la Spitalul de Boli Infecțioase „Victor Babeș” din Timișoara, unde se află sub supravegherea medicilor.

Cazurile de Covid-19 au apărut la centrul medical încă de săptămâna trecută. Prima depistată a fost pacienta, apoi a fost testat tot personalul de pe acea secție, dar și personalul care a intrat în contact cu cadrele medicale din acel departament.

Testele au relevat faptul că șapte infirmiere și două îngrijitoare au fost depistate cu Covid-19. Cele 9 persoane sunt în izolare la domiciliu.

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual