Elevii vor primi câte 350 de lei, în fiecare an, pentru uniforme. Când va intra în vigoare proiectul

Elevii vor primi câte 350 de lei, în fiecare an, pentru uniforme. Când va intra în vigoare proiectul
Senatul a adoptat marţi, în şedinţa de plen, propunerea legislativă pentru modificarea Legii 35/2007, prin care se acordă fiecărui elev din învăţământul general obligatoriu de stat 350 de lei anual pentru uniforma stabilită de şcolile unde învaţă.
„Pentru acoperirea costurilor uniformelor şcolare se acordă o sumă de 350 lei pe an pentru fiecare elev, sumă care se atribuie în cote egale în fiecare semestru, fondurile necesare pentru aplicarea legii asigurându-se prin Ministerul Educaţiei şi Cercetării”, prevede propunerea legislativă.
Proiectul pentru modificarea articolului 5 din Legea 35/2007 privind creşterea siguranţei în unităţile de învăţământ va fi dezbătut de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.
Citește și:
- 21:20 - Nazare anunță că gaura din buget s-a redus cu mai mult de jumătate
- 20:58 - MAE, atenționare de călătorie pentru Bulgaria. Modalităţi de achitare a taxei pentru traversarea Podului Ruse-Giurgiu
- 20:41 - Nicușor Dan știa de moțiunea de cenzură încă de sâmbătă. Ce nu a prevăzut președintele despre alianța PSD-AUR
- 19:43 - Prima reacție a președintelui Nicușor Dan, după depunerea moțiunii de cenzură: ”Vreau să rămân echidistant. Alegerile anticipate, un scenariu puțin probabil”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














