Actual· 1 min citire

CNA către televiziuni: tratați cu decență dispariția Regelui Mihai

CNA către televiziuni: tratați cu decență dispariția Regelui Mihai

CNA către televiziuni: tratați cu decență dispariția Regelui Mihai

Realitatea.NET
Scris de Realitatea.NET Publicat: 5 dec. 2017, 19:43

Recomandare de la CNA către televiziuni, în legătură cu moartea Regelui Mihai: "tratați subiectul cu decență".

Consiliului Național al Audiovizualului, în mesajul către radiodifuzori:

"După încetarea din viață a Majestății Sale Regele Mihai I, membrii Consiliului Național al Audiovizualului le reamintesc radiodifuzorilor obligația de a respecta, în cadrul programelor audiovizuale, drepturile şi libertăţile fundamentale ale omului, dreptul la viaţă privată - prevăzute în legislația audiovizualului – și de a trata cu decență și responsabilitate aceste momente triste ale istoriei României.

CNA atrage atenția radiodifuzorilor că în perioada de doliu național programele audiovizuale vor trebui adaptate în mod corespunzător.

Precizăm că CNA va monitoriza programele transmise în aceste zile de către posturile de radio și de televiziune."

Sursa: paginademedia.ro

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual