Administrația Penitenciarelor a rămas fără șef. Dan Halchin a fost înlocuit

Foto/Arhivă
Dan Halchin a fost înlocuit din funcția de director general al Administrației Penitenciarelor. Anunțul a fost făcut chiar de el, pe pagina personală de Facebook.
Halchin a făcut un scurt raport de activitate al ultimilor 4 ani în care susține că instituția pe care a condus-o arată mai bine decât atunci când a preluat-o. Mai deschis spre nou și comunitate, mai puțin birocratic, cu echipe locale mai închegate, afirmă el.
Printre realizările notabile: 5000 de locuri noi pentru deținuți și două noi penitenciare începute (cât în ultimii 25 de ani la un loc), 3 milioane de hârtii/an eliminate prin digitalizare, 3500 de polițiști încadrați, salarizare de top pentru poliția penitenciară în sistemul de apărare, reputație instituțională internațională, mai puține evadări, mai multe permisii pentru deținuți, mai puține ultraje, de 10 ori mai mulți bani pentru investiții și fără colegi târâți prin procese inutile sau imputări de sume din motive idealiste, punctează în postare fostul director ANP.
Halchin face un profil ideal al unui director ANP.
Evident sistemul arată mai bine decât atunci când l-am preluat. Mai deschis spre nou și comunitate, mai puțin birocratic, cu echipe locale mai închegate.
Dincolo de munca propriu-zisă, un director general trebuie să aibă cunoștințe din peste 10 domenii: leadership și management, 3-4 ramuri de drept, securitate, psihologic, finanțare, programe europene, achiziții, logistică, resurse umane, mobilizare, medical, engleză, informatică, crimă organizată/clanuri etc, încheie Dan Halchin.
Citește și:
- 16:22 - Augustin Zegrean, despre numirea premierului: Poate președintele să ignore propunerea PSD-AUR?
- 16:11 - Incident grav în Timiș. Tânăr de 19 ani, mort după ce s-a lovit la cap cu un echipament de irigaţii
- 15:59 - Caz medical uluitor: gemenii născuți de aceeași mamă care au tați diferiți. Care este explicația
- 15:34 - Vot decisiv pentru Keir Starmer: premierul britanic riscă o anchetă parlamentară după o numire controversată. Legătura cu Jeffrey Epstein
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News













