Actual· 2 min citire

1 dec. 2008, 12:00
Actualizat: 1 dec. 2008, 12:00
Articol scris de Realitatea.NET

Ancheta în cazul lui Nicolae Mailat intră într-o nouă fază. Luni, procurorii italieni vor prezenta judecătorilor declaraţiile româncei care l-a denunţat pe Mailat, iar magistraţii vor decide dacă acestea au statut de probe în dosar. Romulus Mailat spune că se teme pentru viaţa sa. El a declarat că, după o eventuală condamnare, doreşte să îşi ispăşească pedeapsa într-o închisoare din România. Declaraţia a fost făcută de consulul român la Roma. Cosmin Dumitrescu s-a întâlnit aseară cu Romulus Mailat la Penitenciarul Regina Celli.
TEXT MONTAJ
| [01:01]
Potrivit consulului, conducerea penitenciarului a permis vizita la insistenţele părţii române. Diplomatul a spus că Mailat este ţinut la izolare timp de 30 de zile, aşa cum prevede legea italiană.

[Sincron Consul, Tc: 20.13-20.17]
De precizat ca nu este inculpat ci învinuit de omor cu circumstanţe agravante, viol şi tâlhărie.

Cosmin Dumitrescu a spus că Mailat a fost ieri interogat pentru a doua oară. La interogatoriu au fost prezenţi şi un translator şi avocatul românului.

[Sincron consul, TC: 19.59 Musca 18.30-18.38Musca19.05-19.18]
''Era lucid, coerent. MUSCA Nu a fost violentat în niciun fel şi a beneficiat de asistenta avocatului. MUSCA Singura cerere a fost de a-l sprijini ca după condamnare să fie transferat in Romania''

Potrivit avocatului său, Mailat şi-a susţinut declaraţia iniţială, potrivit căreia doar i-a smuls Giovannei Reggiani poşeta de pe braţ, dar nu a agresat-o în nici un fel.

SINCRON ALECU RACOVICEANU DV TC
cas 30-33B TC 03.01.53 - 03.02.13
,, în toate pozele apărute în presă au apărut mai multe probe care ar fi trebuit reţinute de procurori. i-a interesat mai mult impactul mediatic.''

Rezultatele probelor ADN în acest caz vor fi gata în 60 de zile.

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual