Miniștrii Guvernului Dăncilă. Cum a împăcat Dragnea baronii din Moldova și Ardeal

Miniștrii Guvernului Dăncilă. Cum a împăcat Dragnea baronii din Moldova și Ardeal
PSD a votat componența finală a Guvernului Dăncilă: sunt 28 de oameni, patru vicepremieri, Ana Birchall fiind vicepremier pentru implementarea parteneriatelor internaționale. În listă sunt 16 miniștri noi și nouă femei care ocupă portofolii. ALDE își păstrează portofoliile deținute numai că în locul lui Toma Petcu, la Energie, vine Anton Anton. Tudorel Toader își va continua activitatea la Ministerul Justiției, ca independent susținut de coaliție. Ana Birchall a fost votată vicepremier, Eugen Teodorovici va fi ministru al Finanțelor, iar George Ivașcu a fost votat pentru Cultură. La Educație vine Valentin Popa, iar la Sănătate Sorina Pintea. Spre deosebire de alte Guverne, Liviu Dragnea a avut grijă ca în acest Executiv să numească miniștri din Moldova și Ardeal. Cu alte cuvinte, baronii au primit ce au vrut: oameni în Guvern.
Citește și
- 23:52Polonia și statele baltice, luate în vizor de Kremlin: Statele NATO trag un semnal de alarmă privind posibile provocări militare orchestrate de Rusia
- 23:10Schimbare radicală în Orientul Mijlociu. Planul Omanului pentru taxarea navelor comerciale care trec prin Strâmtoarea Ormuz
- 22:37Portretul ideologic al lui Siegfried Mureșan: Aliniere totală la agenda Bruxelles-ului și sprijin necondiționat pentru Ucraina
- 22:06Taxe de 100% pentru Europa? Donald Trump amenință statele care vizează companiile tech din SUA
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























