Tom Hanks va reporni acceleratorul de particule, în iunie, la Geneva

Tom Hanks va reporni acceleratorul de particule, în iunie, la Geneva
Actorul american Tom Hanks va reporni în iunie, la Geneva, acceleratorul de particule al CERN, care s-a defectat la numai câteva zile după ce a fost inaugurat, în septembrie 2008.
Presa britanică scrie că Hanks a fost abordat în timpul filmărilor la cel mai recent proiect cinematografic al său, în care interpretează rolul unui profesor care investighează un furt de antimaterie, din laboratorul CERN.
După ce Hanks l-a cunoscut pe Steve Myers, directorul real al CERN, acesta i-a propus starului să participe la relansarea acceleratorului. Dispozitivul a fost construit pentru a simula formarea Universului, prin ciocnirea particulelor subatomice.
Ipoteza apariţiei unei găuri negre în interiorul lui a declanşat o întreagă isterie la nivel mondial, legată de un posibil sfârşit la lumii.
Citește și:
- 23:58 - Horoscopul banilor pentru săptămâna 27 aprilie – 3 mai 2026. Două zodii dau lovitura, în timp ce trei zodii învață să mai strângă cureaua
- 23:51 - Netanyahu afirmă, după o discuție cu Trump, că are „libertate de acțiune” în Liban
- 23:47 - Kremlinul tună și fulgeră, după noul pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei. „Vom lua măsuri de represalii. Acestea vor fi dure”
- 23:39 - Ministerul Dezvoltării a alocat aproape 147 de milioane de lei pentru 100 de proiecte de reabilitare a clădirilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














