Ultimele Stiri· 1 min citire

Tenis: Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului de la Varşovia

Tenis: Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului de la Varşovia

Tenis: Alexandra Dulgheru s-a calificat în finala turneului de la Varşovia

Publicat22 mai 2009, 13:29
Actualizat23 mai 2009, 00:23
SursăNewsIn

Românca Alexandra Dulgheru s-a calificat, vineri, în ultimul act al turneului de la Varşovia, după ce a trecut în semifinale de slovaca Daniela Hantuchova, favorita numărul 6, informează site-ul oficial al competiţiei dotate cu premii în valoare de 600.000 de dolari.

Dulgheru, care a venit din calificări şi ocupă locul 201 mondial, a învins-o pe Hantuchova (nr. 36 WTA) în trei seturi, scor 6-4, 6-7, 6-1, într-un joc care a durat două ore şi jumătate.

Pentru calificarea în finală, românca şi-a asigurat un cec în valoare de 52.500 de dolari şi 320 de puncte WTA. Conform site-ului oficial al WTA, în toată cariera sa, Alexandra Dulgheru (20 de ani) nu reuşise să câştige decât 48.800 de dolari.

Dulgheru a mai trecut pe tabloul principal de Agnes Szatmar (turul I), Sara Errani (optimi) şi Galina Voskoboeva (sferturi).

Alexandra Dulgheru va juca finala turneului de la Varşovia împotriva ucrainencei Alona Bondarenka, favorita numărul 8 a competiţiei, după ce aceasta din urmă a trecut de Anne Keothavong în semifinale de britanica Anne Keothavong, în două seturi, scor 6-2, 7-5.

În vârstă de 24 de ani, Bondarenka ocupă locul 39 mondial, iar cea mai bună poziţie în clasamentul WTA a fost locul 19 în luna aprilie a anului trecut. Aceasta a câştigat un singur turneu WTA în carieră, la Luxemburg, în 2006.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Ultimele Stiri