Preşedintele interimar al Republicii Moldova, Mihai Ghimpu, a anulat regimul de vize cu România printr-un decret prezidenţial, care intră în vigoare de vineri.
"Vineri decretul va fi publicat în Monitorul Oficial şi cetăţenii români vor
putea intra, în aceeaşi zi, în Republica Moldova fără vize. Urmează ca
grănicerii să se conformeze decretului preşedintelui statului", a spus Mihai Ghimpu, preşedintele interimar.
Ghimpu
a anunţat într-o conferinţă de presă că a anulat joi, prin
decret, decizia Guvernului din 8 aprilie de introducere a regimului de
vize cu România. Şeful statului a avertizat că vameşii
care nu vor respecta decretul preşedintelui Republicii Moldova privind
ridicarea vizelor pentru România vor fi traşi la răspundere.
"Decretul
preşedintelui este obligatoriu pentru toate organele puterii din stat.
Dacă vameşii nu-l vor respecta, vor fi traşi la răspundere. Un stat de
drept nu poate trăi în afara legii. Am trăit opt ani aşa, ajunge!", a
spus preşedintele interimar.
Ghimpu
a spus că a semnat acest decret pentru că încă din 2006 Chişinăul
printr-o lege a abolit regimul de vize cu cetăţenii UE, şi o hotărâre
de Guvern nu poate să anuleze legea. "Iată cum au guvernat comuniştii.
Mi-e ruşine că am avut astfel de guvernare, care încă mai şi declara că
doreşte integrare europeană", a spus Ghimpu.
"Reieşind
din faptul că Guvenrul a încălcat legea menţionată şi că România este
membră a UE, am semnat decretul privind suspendarea acţiunii hotărârii
Guvernului", a spus preşedintele interimar.
Potrivit preşedintelui moldovean, Constituţia oferă şefului statului dreptul de a suspenda deciziile
Guvernului cu obligaţia de a sesiza Curtea Constituţională. "Sesizarea
este deja pregătită, dar cred că noul Guvern va aboli această decizie
fără să aştepte verdictul CC", a spus Mihai Ghimpu.
Vladimir
Filat a dat asigurări că România va putea deschide două consulate noi – la
Bălţi şi Cahul, pentru a facilita procesul de eliberare a vizelor
cetăţenilor moldoveni de la nordul şi sudul Republicii Moldova.
"Chişinăul însă va dori de asemenea să deschidă consultate în România –
la Iaşi, dar şi în altă parte, pentru a asigura cu servicii consulare
în condiţii optime cetăţenii Republicii Moldova", a declarat
viitorul premier moldovean, Vlad Filat.