Îngheţări de salarii la Casa Albă şi restricţii pentru activitatea de lobby

Îngheţări de salarii la Casa Albă şi restricţii pentru activitatea de lobby
Niciunul dintre cei circa o sută de angajaţi ai Casei Albe care câştigă peste 100.000 dolari nu va primi vreo mărire salarială pe timp de criză şi nici nu pot spera că îşi vor rotunji veniturile, ulterior, prin implicarea în activităţi de lobby. Noul preşedinte le-a interzis acest lucru şi, astfel, a început „războiul” cu lobbyştii, de la ale căror organizaţii a refuzat să primească un ban în campania electorală.
Pentru a limita influenţa grupurilor de lobby asupra Administraţiei sale, Obama a decis ca niciun membru al echipei sale să nu poată lucra în acelaşi domeniu în care a lucrat pentru o asemenea organizaţie. Decizia nu se va aplica doar la personalul Casei Albe, ci la toţi noii angajaţi ai unei agenţii federale. După părăsirea funcţiei în serviciul public, toţi colaboratorii lui Obama trebuie să-şi ia angajamentul că, vreme de doi ani, nu vor face lobby pe lângă foştii lor colegi.
Citeşte mai mult în Gândul
Citește și:
- 14:51 - Zodiile inflluentata de luna Plină din această perioadă, începând cu data de 1 mai. Planul profesional se va reconfigura
- 13:34 - Ce riscuri ascund micii consumați în exces și combinați cu berea. Avertisment din partea specialiștilor
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 10:41 - Soluții naturale și la îndemâna oricui pentru gândacii de bucătărie. Vei scăpa de ei în numai câteva ore
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














