China intră în clubul select al ţărilor cu supercomputere

China intră în clubul select al ţărilor cu supercomputere
Computerul Tianhe-1, găzduit de Centru Național pentru Super Computere din Tianjin, se clasează pe locul cinci în lista celor mai performante aparate de acest fel din lume.
Tianhe-1 este dotat cu 70.000 de chipuri și poate realiza 563 de trilioane de calcule pe secundă (teraflopi). Computerul este utilizat pentru exploatarea petrolului și pentru sarcini de mare angajament precum simularea designului de avioane, arată BBC News.
Cel mai rapid computer rămâne, totuși, supercomputerul american
Jaguar
, a cărui viteză este de
1.759 de petaflopi
(un petaflop este echivalent cu 1.000 de trilioane de calcule pe secundă). Deținut de Oak Ridge National Laboratory din Tennessee, Jaguar este folosit pentru cercetarea fenomenelor climaterice și în energia nucleară.
În top 5 se mai regăsesc două supercomputere americane și încă unul din Germania. În clasamentul 500 al acestor supercomputere, SUA sunt lider autoritar, cu 277 de aparate, în timp ce Europa are doar 153.
Top 5 al celor mai puternice supercomputere
Jaguar
(SUA) - 1.759 petaflopi; 224.162 de procesoare
Roadrunner
(SUA) - 1.042 petaflopi; 122.400 de procesoare
Kraken XT5
(SUA) - 831.7 teraflopi; 98.928 de procesoare
Jugene
(Germania) - 835.5 teraflopi; 294.912 de procesoare
Tianhe-1
(China) - 563.1 teraflopi; 71.680 de procesoare
Citește și:
- 07:54 - Accident grav pe DN1 în Bihor: o femeie a murit, iar trei persoane au fost rănite după ce un TIR a intrat pe contrasens
- 14:33 - Remediul natural folosit de generații pentru calmarea durerilor articulare. Cum se folosește pentru a da rezultate
- 13:40 - Metode naturale pentru a scăpa de pistrui și petele cauzate de soare. Remedii la îndemâna oricui
- 12:26 - Descoperire neașteptată după scăderea nivelului Lacului Herăstrău. Ce au găsit muncitorii pe fundul apei
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























