ANRE estimează un preţ de achiziţie mai mic pentru gazele naturale

ANRE estimează un preţ de achiziţie mai mic pentru gazele naturale
Anunţata scădere de la 1 aprilie a preţului plătit de populaţie pentru gazele naturale stă sub semnul întrebării. Deşi Autoritatea Naţională de Reglementare în Domeniul Energiei a estimat că preţul la care distribuitorii vor cumpăra gazele naturale în următoarele trei luni va fi mai mic, o reducere a tarifului final, plătit de populaţie ar putea să nu aibă loc.
ANRE estimează că preţul de achiziţie al gazelor naturale furnizate
distribuitorilor va fi, în trimestrul al doilea al anului, 68 de
lei/MWh, mai mic cu aproape 12 procente.
Acest preţ se referă însă doar la costul transportului şi al
amestecului dintre gazele de import şi cele din producţia internă. Asta
înseamnă aproape 60% din factura plătită de populaţie. Restul cuprinde costuri suplimentare ale distribuitorilor, care ar putea creşte însă în următoarea periodă. Prin urmare, o eventuală reducere a tarifului plătit de populaţie ar putea fi eliminată.
Distribuitorii de gaze naturale nu vor să comenteze deocamdată
evaluarea preţului de achiziţie făcută de ANRE. Mai mult, furnizorii de
gaze au cerut în ultimul timp creşterea preţului gazelor. Asta în principal din cauza devalorizării monedei naţionale şi a pierderilor înregistrate anul trecut.
Distribuitorii spun că ANRE nu a recunoscut costurile reale de
achiziţie a gazelor din import. În prezent românii plătesc aproximativ
104 lei pentru un MWh de gaze consumate. Acestea provin în proporţie de
81% din producţia internă, restul fiind importate.
Citește și:
- 14:51 - Zodiile inflluentata de luna Plină din această perioadă, începând cu data de 1 mai. Planul profesional se va reconfigura
- 13:34 - Ce riscuri ascund micii consumați în exces și combinați cu berea. Avertisment din partea specialiștilor
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 10:41 - Soluții naturale și la îndemâna oricui pentru gândacii de bucătărie. Vei scăpa de ei în numai câteva ore
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














