Adriean Videanu: Am intrat în normalitate cu importul de gaze
Adriean Videanu: Am intrat în normalitate cu importul de gaze
Ministrul Economiei, Adriean Videanu, a declarat miercuri că importul de gaze a intrat în normalitate în ţara noastră prin ambele conducte ce vin din Ucraina. de asemenea, ministru a anunţat că situaţia de urgenţă instituită în urmă cu două săptămâni a fost suspendată, după ce gazul a reintrat în ţara noastră prin ambele conducte care vin din Ucraina.
Adriean Videanu a afirmat miercuri că în România deja au intrat 3 milioane metri cubi de gaz.
"România are la graniţă deschise importurile într-un volum de circa 3 milioane metri cubi pe zi, împărţite astfel. La Medieşu Aurit intră în jur de 1,4 milioane metri cubi, iar la Isaccea intră în jur de 1,6 milioane metri cubi", a afirmat Videanu.
În acest moment, nu sunt solicitări din partea industriei, pentru reluarea activităţii, a mai spus Adriean Videanu.
România mai are totodată înmagazinată o cantitate de 1,87 miliarde metri cubi gaze, la un consum zilnic de 48-49 milioane metri cubi de gaze.
"Avem resursele necesare să asigurăm necesarul populaţiei, CET-urilor, industriei. Suntem pregătiţi să asigurăm consumul pentru industrie", a încheiat Videanu.
Citește și:
- 14:51 - Zodiile inflluentata de luna Plină din această perioadă, începând cu data de 1 mai. Planul profesional se va reconfigura
- 13:34 - Ce riscuri ascund micii consumați în exces și combinați cu berea. Avertisment din partea specialiștilor
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 10:41 - Soluții naturale și la îndemâna oricui pentru gândacii de bucătărie. Vei scăpa de ei în numai câteva ore
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














