Advertising
Advertising
Turiști amendați pe Transfăgărășan: hrănirea urșilor, sancționată cu 50.000 de lei

Urși
Scris de Realitatea.NET Publicat: 23 iun. 2026, 14:00
Reprezentanții Direcției Silvice Argeș au aplicat, în ultimele trei săptămâni, șase sancțiuni în valoare totală de 50.000 de lei unor turiști care au încălcat interdicția de a hrăni urșii în zona DN 7C – Transfăgărășan, în cadrul unor acțiuni de control desfășurate pentru prevenirea incidentelor și reducerea interacțiunilor periculoase dintre oameni și animale sălbatice.
Citește și
- 15:21Focarele de variolă ovină blochează exporturile României. Experții europeni vin să verifice situația din teren
- 14:26Transfăgărășanul, închis temporar miercuri pentru filmări
- 13:40Proiectil din Al Doilea Război Mondial, descoperit într-o curte din Alba. Zona are un istoric al unor astfel de găsiri
- 13:22România salvează 4,7 miliarde de euro din PNRR pentru autostrăzi și căi ferate
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News



























