Primarul sectorului 1, război cu guvernul pentru baza "Cutezătorii"

Primarul sectorului 1, război cu guvernul pentru baza "Cutezătorii"
Dan Tudorache, primarul sectorului 1 din Capitală, acuză ministerele Educatiei si Culturii că blochează orice demers legat de finanţarea şi reabilitarea bazei sportive ""Cutezătorii", care a ajuns o ruină.
"Un an si jumatate am solicitat Ministerului Educatiei aceasta baza (Baza Ciresarii - n.red.) . M-am dus la Curtea de Conturi, sa fac un protocol cu Ministerul Educatiei ca sa ma lase sa aranjez terenul, sa pot baga bani acolo, sa amenajez acel teren, iar atunci cand vine Curtea de Conturi sa nu-mi impute acei bani," a declarat Tudorache pentru DC News .
"Ei (cele 2 ministere N.R.) nu vor să dea administrarea. (...) Eu nu vreau nici administrarea, dar lasa-ma macar sa fac curat acolo. [...] E pacat, pentru ca sunt terenuri acolo", a mai afirmat edilulu.
Potrivit lui Dan Tudorache, aceleaşi piedici le-a întâmpinat şi când a cerut aprobări pentru reabilitarea Teatrului de Vară din Parcul Bazilescu, aflat în stare de ruină, sau a Bazei Pro Rapid.
În ultima şedinţă de iulie, consilierii municipali au adoptat un proiect prin care cer Guvernului emiterea unei hotărâri pentru transmiterea Clubului Copiilor Sector 1 - Baza sportivă Cireşarii din domeniul public al statului şi administrarea Ministerului Educaţiei Naţionale în domeniul public al Municipiului Bucureşti şi administrarea CGMB.
Citește și:
- 13:58 - Păcănelele, interzise într-un oraș din România: măsura, luată pentru combaterea dependenței jocurilor de noroc
- 10:12 - O femeie din Galați a murit după ce s-a intoxicat cu monoxid de carbon. Fiul ei a fost găsit în stare gravă
- 09:59 - Pensionari lăsați fără bani în Constanța: o poștăriță a falsificat zeci de semnături și le-a furat pensiile oamenilor
- 14:18 - Cinci vehicule implicate într-un accident pe podul central din Oradea: o persoană a ajuns la spital
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














