Extern· 1 min citire

WikiLeaks aruncă o nouă Bombă: Statele Unite au spionat guvernul nipon

1 dec. 2008, 12:00
Actualizat: 31 iul. 2015, 11:57

WikiLeaks aruncă o nouă Bombă: Statele Unite au spionat guvernul nipon

Realitatea.NETArticol scris de Realitatea.NET
Sursă: REALITATEA.NET

Statele Unite ale Americii au spionat importanți oficiali din guvernul japonez și companii nipone, precum și pe guvernatorul Băncii Centrale din Japonia, a informat vineri site-ul WikiLeaks, relatează AFP.

WikiLeaks a publicat o listă a NSA(Agenţia de Securitate Naţională a SUA) cu 35 de ținte secrete din Japonia , pe care figurează mai mulţi membri ai guvernul japonez şi companii nipone, precum Mitsubishi. Pe listă figurează şi numeroși oficiali ai Băncii Centrale, inclusiv guvernatorul Haruhiko Kuroda, care au fost de asemenea interceptați, afirmă WikiLeaks.

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Extern