Un funcționar „descurcăreț”. A folosit banii de taxe și impozite încasați la primărie în interes personal

Un funcționar a luat banii de taxe de la cetățeni și i-a băgat în propriul buzunar. Foto/Arhivă
Un funcționar de la Primăria Racovița, județul Timiș, este cercetat pentru că ar fi încasat banii de taxe și impozite de la contribuabili și i-at fi cheltuit în interes personal.
Poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice din cadrul IPJ Timiş, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Lugoj, au făcut 5 percheziţii în contextul a două dosare penale în care au loc cercetări pentru abuz în serviciu şi delapidare. Vizat este un funcţionar care a încasat impozite şi a cheltuit banii în interes personal.
”În urma cercetărilor s-a stabilit că un funcţionar public din cadrul unei unităţi administrativ-teritoriale, din Racoviţa, din anul 2018 până în prezent, ar fi încasat de la contribuabili taxe şi ar fi utilizat aceste sume în interes personal, fără a fi înregistrate în evidenţa contabilă a unităţii administrative. Totodată, şi-ar fi însuşit unele sume de bani care reprezentau plata fictivă a unor indemnizaţii către asistenţii personali care nu se mai află în mod legal în plată sau către persoane decedate”, a transmis IPJ Timiş.Percheziţiile au avut loc în Racoviţa, Hitiaş şi Timişoara.”Poliţiştii au procedat la ridicarea mai multor documente în vederea continuării cercetărilor. La activităţi au participat şi poliţişti din municipiul Lugoj şi jandarmi ai Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Timiş”, a mai precizat IPJ Timiş.
Citește și:
- 00:01 - Trump pune presiune pe Europa: Tarifele la zero până pe 4 iulie sau SUA ripostează
- 23:32 - Kelemen Hunor, mesaj direct după discuțiile cu Nicușor Dan: „Nu sunt soluții miraculoase”
- 23:10 - A început „Litoralul pentru Toți”. Cât au ajuns să coste vacanțele în Mamaia, Costinești sau Vama Veche înainte de sezon
- 23:07 - Aurelian Bădulescu la Culisele Statului Paralel: „Dezvăluirile despre Primăria București sunt doar vârful aisbergului
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














