Actual· 1 min citire

Producția se oprește din nou la DACIA Mioveni pentru două zile. Care este motivul

Productie intrerupta din nou la Dacia/foto: cont oficial de Facebook Dacia

Productie intrerupta din nou la Dacia/foto: cont oficial de Facebook Dacia

Publicat1 mar. 2021, 10:56
SursăRealitatea PLUS

Se oprește din nou producția la Dacia. Pentru încă o lună, angajații uzinei se vor confrunta cu probleme financiare. Asta după ce și în luna februarie activitatea a fost întreruptă de trei ori. De această data, zilele vizate sunt 5 și 8 martie. Motivul este acela al lipsei de compontente electronicede la nivel internațional.

Automobile Dacia a transmis un comunicat în care explică situația creată.

„În România, la Mioveni, în luna martie, activitatea de la Uzina Vehicule va fi întreruptă în zilele de 5 şi 8 martie, iar La Uzina Mecanică şi Şasiuri, parţial, în aceleaşi zile. Penuria de componente electronice care afectează toată industria auto nu ocoleşte Grupul Renault. Com­pania depune toate eforturile pentru a limita impactul asupra producţiei. Conform estimărilor, vârful acestui deficit de componente electronice ar putea fi în al doilea trimestru. Cea mai recentă estimare a Grupului, la nivel global, luând în calcul o recuperare a producţiei în al doilea semestru, eva­luează un risc de aproximativ 100 000 de vehicule pentru anul în curs.“

Distribuie articolul

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual