Advertising
Advertising
Marco Rubio laudă România: Bucureștiul a deschis bazele NATO pentru operațiunile SUA din Iran

Marco Rubio laudă România pentru ajutorul cu bazele aeriene. Foto/Profimedia
Scris de Iulian Budusan Publicat: 16 mai 2026, 07:19
Secretarul de stat american, Marco Rubio, a transmis mesaje de apreciere la adresa României, după ce autoritățile de la București au permis Statelor Unite să utilizeze bazele NATO de pe teritoriul țării în contextul conflictului din Iran. Decizia strategică a României consolidează parteneriatul cu Washingtonul, dar reașază Bucureștiul în prima linie a dinamicii de securitate globală.
Citește și
- 13:35Planul SUA în Europa. Secretarul general NATO: „Nu este o retragere”
- 12:12SURSE. Cum arată componența guvernului lui Adrian Veștea
- 12:02Avion prăbușit pe o autostradă din Texas: Pasageri salvați din aeronava în flăcări VIDEO
- 11:44Bărbat cercetat după ce ar fi lovit trei participanți la Bucharest Pride. Polițiștii au găsit arme la percheziții
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News


























