Advertising
Advertising
Cum se turnau vecinii unii pe alții la Securitate înainte de 1989: „Are frecvente ieșiri și atitudini vădit dușmănoase la adresa conducerii de Partid și de Stat”

Cum se denunțau vecinii unii pe alții la Securitate
Scris deRealitatea.NET
Publicat30 dec. 2024, 23:10
Actualizat30 dec. 2024, 23:11
În perioada regimului comunist din România, atmosfera de frică și neîncredere era extrem de intensă. Până și vecinii ajungeau să se spioneze unii pe alții, transformând comunitățile în adevărate celule de control social. Deși mulți pot considera aceste relatări drept simple legende urbane sau exagerări ale istoriei, arhivele și documentele de dinainte de Revoluție oferă o imagine clară și îngrijorătoare asupra realităților acelor vremuri.
Citește și
- 12:01ANPC, acțiune amplă la nivel național: amenzi de peste 4,7 milioane de lei și 11 unități închise temporar
- 23:58Cum ne urmărește Meta pe internet: Tehnologia din spatele colectării de date
- 23:04Masacru în Texas: Cel puțin 10 răniți și un mort după un schimb de focuri VIDEO
- 22:30Profesorii resping noua modalitate de notare în școli propusă de Ministerul Educației
Distribuie articolul
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News



























