Actual· 1 min citire

Clipe de GROAZĂ la piscină: un copil a fost la un pas de ÎNEC! Starea fetiţei este extrem de GRAVĂ

3 aug. 2021, 09:57
Actualizat: 3 aug. 2021, 10:02
Copil la un pas de înec

Copil la un pas de înec

Realitatea.NETArticol scris de Realitatea.NET

Au fost momente de panică pentru o familie din Iași. O fetiță în vârstă de 9 ani a fost salvată în ultima clipă după ce a intrat nesupravegheată în piscina din curtea casei.

Fetiţa se zbate între viaţă şi moarte după ce s-ar fi băgat în piscină nesuprave­gheată şi, probabil, neştiind să înoate, salvatorii au găsit-o fără suflare.

„Au fost urgenţe cauzate de căldură, dar cea mai gravă urgenţă din weekend a fost intervenţia la un copil de 9 ani, o fetiţă, înecată în piscina ca­sei, o fetiţă găsită în stop cardio-respirator, resuscitată vreme îndelungată de echipajul de la Terapie In­tensivă. Activitatea cardiacă s-a obţinut, copilul a fost transferat la secţia ATI, a Spitalului de Copii Sfânta Maria cu prognostic însă foarte rezervat“, a declarat prof. univ.dr. Diana Cimpoeşu, coordonator UPU/SMURD Iaşi.

„În Terapie Intensivă este internat un copil de 9 ani cu politraumatism post-înec. Pacienta nu are însoţitor în acest moment şi nu putem furniza alte date. Este în stare foarte gravă“, a spus Lavinia Ionescu, şeful secţiei ATI de la Spitalul de Copii „Sfânta Maria“ pentru presa locală.

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual