Actual· 1 min citire

Amenzi uriașe pentru postări pe internet cu mașini parcate neregulamentar 

Amenzi uriașe pentru postări pe internet cu mașini parcate neregulamentar

Amenzi uriașe pentru postări pe internet cu mașini parcate neregulamentar

Publicat15 nov. 2021, 07:52
SursăRealitatea PLUS

Cei care publică imagini cu mașini parcate neregulamentar pe site-urile de socializare riscă amenzi usturătoare.

Potrivit legii, dacă în poză se distinge numărul de înmatriculare al mașinii, proprietarul are dreptul să depună plângere la autoritatea care supraveghează prelucrarea datelor personale.

Sancțiunea poate ajunge până la 30.000 de lei.

Mai mult, dacă mașina din imagine este vandalizată ulterior, proprietarul poate chiar să ceară despăgubiri în instanță.

Asta în timp ce amenzile pentru cei care parchează neregulamentar nu ating nici măcar suma de 500 de lei.

Distribuie articolul

Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News

Mai multe știri din Actual