Premieră la Vatican: Papa ţine slujba de Crăciun cu două mai devreme

Premieră la Vatican: Papa ţine slujba de Crăciun cu două mai devreme
Din cauza vârstei înaintate, Papa Benedict al XVI-lea va oficia serviciul religios în această seară la ora 22,00 şi nu la miezul nopţii.
Pentru prima oară în istoria Vaticanului, Papa Benedict al XVI-lea va ţine slujba de Crăciun şi va adresa tradiţionalul mesaj papal \"Urbi et orbi\" cu două mai devreme de miezul nopţii, informează ediţia online a cotidianului Le Parisien.
Decizia luată în această lună alimentează zvonurile potrivit cărora sănătatea Suveranului Pontif în vârstă de 83 de ani, ar fi una fragilă. Speculaţiile au fost respinse însă de oficialii Vaticanului. Potrivit istoricilor catolicismului, niciun alt papă nu a mai luat o asemenea măsură, nici Ioan Paul al II-lea, cel care în ultimii ani a avut de suferit puternic din cauza unor boli.
Conform presei italiene, programul pe anul viitor al Papei Benedict nu include decât deplasări în ţări europene.
Citește și:
- 23:58 - Horoscopul banilor pentru săptămâna 27 aprilie – 3 mai 2026. Două zodii dau lovitura, în timp ce trei zodii învață să mai strângă cureaua
- 23:51 - Netanyahu afirmă, după o discuție cu Trump, că are „libertate de acțiune” în Liban
- 23:47 - Kremlinul tună și fulgeră, după noul pachet de sancțiuni al UE împotriva Rusiei. „Vom lua măsuri de represalii. Acestea vor fi dure”
- 23:39 - Ministerul Dezvoltării a alocat aproape 147 de milioane de lei pentru 100 de proiecte de reabilitare a clădirilor
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














