Petrom caută încă o jumătate de miliard de euro la BEI şi BERD

Petrom caută încă o jumătate de miliard de euro la BEI şi BERD
Cea mai mare companie din România, Petrom, parte a grupului austriac de petrol şi gaze OMV, se află în discuţii cu Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) şi cu Banca Europeană pentru Investiţii pentru obţinerea unor noi finanţări, a căror valoare totală se situează în jurul a 500 mil. euro, au declarat pentru Business Standard surse apropiate negocierilor.
De asemenea, o delegaţie BERD a fost, săptămâna trecută, în vizită la Petrom pentru a discuta o potenţială finanţare, potrivit informaţiilor obţinute de The Money Channel. Discuţiile au loc în contextul în care Petrom a obţinut, deja, două linii de credit, cea mai recentă de la compania-mamă OMV, de până la jumătate mld. euro, iar cea de-a doua, în valoare de 375 mil. euro, de la cinci bănci internaţionale. Oficialii companiei nu au dorit să comenteze informaţiile, spunând, în schimb că societatea are discuţii cu mai multe bănci pentru a-şi finanţa "programul ambiţios de investiţii din acest an".
Citeşte mai mult în Business Standard
Citește și:
- 14:51 - Zodiile inflluentata de luna Plină din această perioadă, începând cu data de 1 mai. Planul profesional se va reconfigura
- 13:34 - Ce riscuri ascund micii consumați în exces și combinați cu berea. Avertisment din partea specialiștilor
- 11:48 - Alimentul iubit de români care poate deveni periculos. Semnal de alarmă de la un medic epidemiolog
- 10:41 - Soluții naturale și la îndemâna oricui pentru gândacii de bucătărie. Vei scăpa de ei în numai câteva ore
Urmărește știrile Realitatea.NET și pe Google News














